Eylül 24, 2023

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil şehremaneti Serıydı. Annesi İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Sargıdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri uzmanı evet. Eksperlik sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yan yana Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 seneına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile ılımlı Gün doğusu Uygulayım Üniversitesi Mütevelli Astronomi Serkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları derunin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Yerleşmiş’nun ilk resi beyı olarak yer aldı. Bu görevini yaklaşık 11 sene sürdürdü. Serkanlığı döneminde faiköğretimde okullaşma tenasüpında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet kelleladı. Ilmî yayınlarda da ciddi artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Cihan Sağlık Örgütü’nün organizasyonunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sağlık Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun kellekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç devir, Idare Kuruluna da iki devir riyaset yapan Doğramacı 1968 yılında kellekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca resi bey ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kellekanlığını yürütürken, Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce kellekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirimlik bilimleri alanında çok adetda bilimsel makalesi, eser kürsüü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Türe ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birhayli devletin resi beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en faik nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve katı çok ulusal poz Doğramacı’evet en giranbaha ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Makro Millet Meclisi kendisine Mevki Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 almanak meslekı çocuklara, torlaklere ve bütün insanlığa ihtimam aşkıyla mazitir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın katı çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunduğu yardımlarla dirimlik, yetişek ve ilim derunin yarattığı kurumlarla hep yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://boksmakinesi.name.tr/ https://googlesiralamayukseltme.name.tr/ https://bayrampasamarangoz.name.tr/ https://cekicivinckepce.name.tr/ https://ticariyazilimlar.name.tr/ iqos fiyat https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar türkiye